12 marca 2014

Gulasz z kostką sojową i kaszą gryczaną




Gulasz z kostką sojową i kaszą gryczaną- oto debiutancki przepis na naszym blogu. Jest to danie wymagające dość długiej pracy palnika (około 10-12minut), dlatego nadaje się zwłaszcza na cieplejsze dni.

Wszystkie nasze dania gotujemy w jednej menażce harcerskiej (okrągłej) ! Do przygotowania wykorzystujemy jeszcze plastikową miskę oraz, w tym przypadku, kawałek bawełnianej szmatki.

Składniki potrzebne na przygotowanie dania dla dwóch osób:
150g kaszy gryczanej                        534kcal          1,13zł
60g kostki sojowej                            182 kcal         1,62zł
20g suszonej cebuli                           70 kcal           0,48zł
20g suszonej papryki                         63 kcal          0,96zł
20g sosu pieczeniowego                     60 kcal          0,67zł
15ml oleju                                        120 kcal         0,21zł
szczypta przyprawy do mięs
Kcal= 1029
cena: 5,07zł

Aby zwiększyć kaloryczność polecamy zwiększyć ilość oleju i kaszy gryczanej!
Czas gotowania na palniku: 10-12min




Kasza gryczana. Na nasze zainteresowanie zasługują przede wszystkim kasze, które mają krótki czas gotowania. W polskich sklepach mozna znaleźć dwie takie pozycje: kasza gryczana firmy Lubella o czasie gotowania 6 min, oraz kasza "Polskie Plony" z Biedronki. Jeżeli chodzi o tą drugą, to producent deklaruje czas gotowania 12-15min. My jednakowoż spraktykowaliśmy, (co prawda na początku przypadkowo, w domu- "czemu kasza się rozgotowała??") że kasza ta ma zdecydowanie krótszy czas gotowania- według nas wystarczy jej 7 minut, 6 minut na al'dente. Faworytem oczywiście jest produkt biedronkowy, ze względu na dwa razy niższą cenę:)


Kostka sojowa. W sklepie można dostać również "kotlety sojowe", które mają ten sam skład co używana przez nas kostka sojowa. Najlepiej, gdy ma wymiary przybliżone do sześcianu o boku 1cm. Przed przyrządzeniem jest bardzo twarda i potrzebuje trochę czasu w wodzie, aby uzyskała przyjemną konsystencję. Jeżeli macie czas, warto zamoczyć ją w niewielkiej ilosci wody i pozostawić na pól godziny. Wtedy, dopiero po wyjęciu z wody można ją przyprawić. My w tej odsłonie gulaszu kostkę trzymaliśmy na parze nad gotującą się kaszą- w ten sposób kostka była miękka już po kilku minutach. Jej dodatkowa wadą jest to, że nie da się jej 'spraspować', więc zajmuje dość dużo miejsca w plecaku.





Suszona papryka. My akurat przywieźliśmy z Bułgarii, ale w Polsce również można ją wyhaczyć, np. na Allegro. Albo samemu przygotować, jeżeli ktoś ma chęci i możliwości:) Zamiast suszonej papryki można użyć suszonych pomidorów (ale nie tych w oleju).





Suszona cebula. Po ugotowaniu przybiera formę, konsystencję i- co najważniejsze- smak normalnej cebuli! Do kupienia w większości supermarketów. My dostaliśmy w P&P.



Instruktaż wykonania:


Kaszę, suszoną cebulę i suszoną paprykę wrzucamy do menażki. Zalewamy około 300ml. wody. Na menażce kładziemy bawełnianą szmatkę: dwa rogi zawiązujemy przy uchwycie. Na szmatce kładziemy kostkę sojową, całość moczymy w wodzie, a następnie napinamy tak, aby szmatka już nie była zanurzona i (cały czas napinając) zamykamy szczelnie pokrywką. Zabezpieczamy dwa kolejne rogi przed zajęciem się ogniem. Tak przygotowany szybkowar wstawiamy na palnik. Gotując z osłonką, wszystko powinno zawrzeć po około 1,5 min. Od tego momentu gotujemy 5 min. Po tym czasie ściągamy kostkę sojową oraz szmatkę. Kostkę przekładamy do miseczki i doprawiamy przyprawą do mięs.

* * I teraz możemy zastosować opcję dodatkową: podsmażenie kostki sojowej. Należy przez 15-20s smażyć kostkę w oleju na pokrywce od menażki. W ten sposób zwiększamy smakowitość oraz kaloryczność posiłku:)


Kostkę sojową przekładamy do kaszy z warzywami. Dosypujemy sos pieczeniowy, dolewamy tyle wody, ile uznamy za stosowne. Na tym etapie należy również posolić potrawę według preferencji. Całość gotujemy jeszcze dwie minuty od zawrzenia.... i gotowe! Proponujemy udekorowanie ziołami leśnymi i jak najszybszą konsumpcję:) 


Smacznego :)



1 komentarz: